Tíz ötlet, hogy a gyermeked szeressen olvasni
Rohanó világunkban egyre nehezebb gyermekeinket rávenni az olvasásra. Cikkünkben felsorolunk tíz ötletet, amivel megmutathatjuk nekik, hogy érdemes olvasásra szánni magunkat.
Rohanó, hangos, figyelemeltereléssel telt világunkban egyre nehezebb gyermekeinket rávenni az olvasásra. Cikkünkben felsorolunk tíz ötletet, amivel megmutathatjuk kicsiknek és nagyoknak, hogy a könyvek is izgalmasak, érdemes olvasásra szánni magunkat.
1. Minél hamarabb!
Olvass gyermekednek kicsi korában is! Sőt, ma már kaphatók pancsolókönyvek, rongykönyvek, betű nélküli képeskönyvek. Ezek ugyan klasszikus értelemben nem olvashatók, de jóvoltukból a gyermeknek „könyvélménye” lesz.
2. Mutass példát!
Olvass, olvass, olvass! Te magad is. Ha a gyermeked látja, milyen sokat olvasol, a mintakövetés jegyében alig várja majd, hogy ő is a birtokába jusson e képességnek.
3. Kényszer nélkül
Ha gyermekednek a korai élményei közé tartozik, hogy olvasnak körülötte, és sok könyv van otthon, valószínűleg magától elkezd olvasni, amikor megszerezte a hozzá szükséges képességeket. Az olvasás megszerettetését azonban nem lehet kikényszeríteni. Ha megpróbálod, lehetséges, hogy fordítva sül el a dolog, és inkább megutáltatod a fiatal elmével a könyveket.
4. Esti mese következik!
Olvass gyermekednek rendszeresen, így a lefekvés előtti esti mese igazi szertartássá válik. Amikor a gyermek még nem tud olvasni, várni fogja az esti mesét. Amikor pedig már tud, de még nem igazán jól, együtt silabizálhatjátok a szöveget. Az, hogy a kicsi mellett vagy, hogy téged hallgathat, megerősíti benne a könyvek iránti érdeklődést.
5. „És aztán mi történt?”
A gyerekek szeretik a sorozatokat, de megteszi a több részletben elolvasott, hosszabb mese is. Gyermeked így mindig várni fogja, milyen kalandok következnek a másnap esti olvasáskor. A többször kézbe vett könyv, amely sok olvasmányt tartalmaz, szintén hatásos. A gyerekek ezt maguktól is szokták kérni.
6. Mi érdekli?
Figyeld meg, mi kelti fel gyermeked figyelmét, akár a tévében vagy az utcán, vendégségben vagy egy-egy közös programon. Nagyobb korában különböző múzeumokba, kiállításokra is ellátogathattok. A művészet tetszik neki? Vagy a járművek? A mozdonyok, a hajók, az állatok, a dinoszauruszok? Az olvasmány kiválasztásakor építs erre! Lehet, megalapozod vele a gyermek későbbi érdeklődési körét, sőt, majdani hivatása felé orientálod őt.
7. Kicsi gyerek, nagy gyerek
Gyermekeid olvasmányok iránti érdeklődése életkoruktól függően különböző lehet. Jó megoldás, ha a nagyobbat arra biztatod, hogy olvasson a kicsinek. Ezáltal úgy érezheti, ő gyakorlottabb, okosabb, felnőttebb. A testvérek kapcsolata pedig jobb és szorosabb lesz.
8. Saját külön bejáratú felolvasó
Ruházd fel gyermekedet kedvesen a fenti tisztséggel. Legyél kíváncsi, olvasott-e mostanában valami különlegeset (bármi lehet az!), amit megosztana veled, mert az téged is nagyon érdekel. Amikor a gyerek hangosan olvas, és te például mosogatsz, ne javíts ki minden apró hibát. Az nagyon zavaró, és az újdonsült felolvasónak az egésztől elmehet a kedve.
9. Mindig legyen ajándék könyv is
Amikor karácsonyra, születésnapra, névnapra ajándékot vásárolsz gyermekednek, mindig vegyél neki könyvet is. Ha beteg, és ágyban fekszik, a legjobb unaloműző szintén az olvasás. Ilyen alkalmakkor lepd meg a gyereket extra ajándék könyvekkel! A betegség különösen érzékennyé tesz, az ember jobban igényli a törődést, a gondoskodást, aminek a külön ajándék fontos kifejezése. A gyermek kétszer olyan hálás lesz a könyvekért, mint ha egészséges volna.
10. Mi legyen a tévével, a számítógéppel?
Korlátozd gyermeked tévézésre és számítógépezésre fordított idejét, függetlenül az olvasástól, azaz sose legyen a tévé vagy a számítógép az olvasás jutalma. Az olvasás elmaradása miatti büntetésként se használd ezek megvonását.
(Forrás: Kazal Kolos cikkei)