Szórakoztatás vagy szépirodalom? - Stephen Kinget az olvasók imádják, a kritikusok fanyalognak rajta
„Az emberi lélek talajában vannak rozsdás, félig elásott titkok, amelyekhez az ember kényszeresen vissza-visszatér, és rángatja őket, hiába sebzik véresre a bőrét.” (Stephen King)
A mai napon ünnepli 72 éves szülinapját. Könyveit több mint 40 nyelvre fordították le, művei több mint 400 millió példányban keltek el, a legtöbbet megfilmesítették. Ki hinné, hogy Stephen King fiatalon egy mosodában vállalt mellékállást? Angoltanári fizetése ugyanis nem volt elég családja, szintén író felesége és három gyermekük eltartására.
Fiatalon még bizonytalanul nézett a jövőbe
Felesége a kukából halászta elő a kéziratot. Világsiker lett.
Annak idején, két állás mellett kevés ideje maradt az írásra, és csak néhány novellát tudott megjelentetni. A sanyarú esztendők, mialatt a családnak még egy lakókocsi is az otthonául szolgált, elbizonytalanították Kinget. Írt ugyan egy regényt, de a kéziratot a kukába dobta, mert nem volt vele elégedett. A szöveget a felesége halászta ki a szemetesből. Értő szemmel elolvasta, és arra biztatta a férjét, folytassa a munkát. Így született meg a Carrie című regény.
1973-ban egy kiadó elfogadta a kéziratot, majd a New American Library 400 ezer dolláros rekordösszegért vásárolta meg a jogokat. A Carrie egy csapásra ismertté tette Stephen Kinget, csakúgy, mint a három év múlva elkészült filmváltozat rendezőjét, Brian De Palmát és néhány főszereplőt. King felhagyott a tanári pályával, és minden idejét az írásnak szentelte. Családjával Coloradóba költözött, ahol megírta következő regényét, A ragyogást. A mű azonnal bestseller lett, így King a családjával Maine államban telepedhetett le, ahol azóta is él.
Feleségével három rádiócsatorna tulajdonosai
Az író egy rockbandában is gitározott és énekelt
Az olvasók szeretik, a kritikusok bírálják
King fontosnak tartja az apró részletek kidolgozását, a folytonosságot és a visszatérő elemeket, szereplőket. Rengeteg utalás található nála az amerikai történelemre és kultúrára: visszatérő elem a vietnámi háború, a rasszizmus, az erőszak. Műveiben gyakran író játssza a főszerepet, mert szerinte az alkotóknak főleg arról a közegről kell írniuk, amit legjobban ismernek.
Akadnak persze fanyalgók, akik a hírnév és vagyon láttán mindenféle kifogással hozakodnak elő. Ezek a kritikusok az írót pusztán a szórakoztatás ügyes zsonglőrének tekintik.
A popkultúra berkein belül a bírálók általában pozitívan fogadják, de sokan azt hajtogatják, ezek a művek nem ütik meg a szépirodalom mércéjét. Utóbbi kritikusok az 1996-ban elnyert O. Henry-díj és a 2003-ban odaítélt Nemzeti Könyvdíj után különösen felpaprikázódtak. Volt, aki korábban J. K. Rowlingnak és Doris Lessingnek is nekiment, most pedig az amerikai kultúra hanyatlásán siránkozott.
72 évesen is aktív. Ha vérzik című regénye megjelentetését 2020-ra tervezi.
A lélektani ábrázolás mestere
Holott, ha például csak A halálsoron című műre, A ragyogásra, A remény rabjaira, a Tortúrára gondolunk, nyilvánvaló, hogy komoly íróval van dolgunk. A közérthető fogalmazás, az izgalmas cselekményszövés, a váratlan fordulatok, az írói termékenység önmagában még nem belépő a ponyva világába. Hogy ezek horrorok, sci-fik, krimik, azaz a szórakoztató darabok? Nagyon sok Stephen King-könyv a fenti műfajok köntösében az emberi kapcsolatok lélektani természetét rajzolja meg. Maga az író így felel a kritikákra: itt az idő lerombolni az úgynevezett szépirodalom és populáris irodalom között húzódó falat.
Popkultúra vagy sem, Stephen King számtalan komoly díjat zsebelt be. Kitüntették a már említett Nemzeti Könyvdíjal, háromszor az Edgar Allan Poe-díjjal, a Grand Prix de l'Imaginaire díjjal. Hatszor kapta meg a Bram Stoker-díjat, és az övé lett a National Medal of Arts, majd az O. Henry-díj is. Márpedig a sikerrel, ahogyan a magyar Zsüti, G. Dénes György mondogatta, nem lehet vitatkozni.
Energikus ember
Komoly írók hatása, hatás komoly írókra
Kingre olyan alkotók hatottak, mint Ray Bradbury, William Golding, Edgar Allan Poe, J. R. R. Tolkien, Robert Browning, William Faulkner, Alexandre Dumas, Thomas Hardy. Ő maga is jelentősen befolyásolta Bentley Little, Scott Sigler, Sarah Pinborough, Clive Barker, Bret Easton Ellis, J. K. Rowling, Neil Gaiman munkáját.
Így vagy úgy, Stephen Kinget nem lehet megkerülni. Külön kuriózum, hogy a kilencvenes évek elején írókollégáival rockbandát alapított. A hobbizenekar az 1992-es bemutatkozást követően több száz koncertet adott, zömében jótékonysági esteken. Repertoárjukban leginkább feldolgozások szerepeltek, King pedig ritmusgitározott és énekelt. A közelmúltban azonban elhunyt a vezető énekesnőjük, így a csoport úgy döntött, hogy a tiszteletére visszavonul.
A magas fűben érkezik a Netflixre Stephen King és fia, Joe Hill közös novellája alapján.