Szabadság, szerelem, sikerkönyvek
Emlékezzünk meg a márciusi forradalomról olvasással!
Vándormotívummá váltak a magyar irodalmi kultúrában Petőfi híres versének első szavai: szabadság, szerelem.
Emlékezzünk meg a márciusi forradalomról olvasással!
Vándormotívummá váltak a magyar irodalmi kultúrában a címbeli kifejezések: szabadság, szerelem, Petőfi híres versének első szavai. Az 1848-as márciusi forradalom 175. évfordulóján olyan írókról emlékezünk meg, akiknek fontos volt a két lelki kincs.
A nagy mesemondó, Jókai Mór fiatalemberként élte át Pest-Budán a március 15-i eseményeket.
A személyes és történelmi élményt később A kőszívű ember fiaiban írta meg. Az ifjú író részt vett a 15 pont megfogalmazásában, és ott volt a Nemzeti Színház esti Bánk bán-előadásán. Az anekdota szerint Laborfalvy Róza, a korszak csodálatos tehetségű és csodaszép színésznője saját kezűleg tűzte Jókai mellére a kokárdát.
Így kezdődött a szerelmük. Házasság lett belőle - aminek nem mindenki örült, hiszen Laborfalvy hét évvel idősebb volt Jókainál, és volt egy házasságon kívüli gyermeke. A frigy talán leghevesebb ellenzője Jókai jó barátja, éppen az a Petőfi Sándor, aki mindennél többre becsülte a szerelmet és a szabadságot.
Na persze versben könnyű haladónak lenni, miközben a magánéletben vaskalapos az ember. Vagy egyszerűen a korabeli közerkölcs híve? Akkor bezzeg nem volt az, amikor saját magának választott feleséget - a nemesi származású Szendrey Júlia Petőfi felett állt rangban és vagyonban.
Jókai állítólag író szakmai szempontból is jól járt Laborfalvyal, és nekünk szintén szerencsénk van, hiszen ha az asszony nincs, talán a Jókai-életmű sem lenne ilyen bőséges. Róza asszony ugyanis minden áldott nap kulcsra zárt ajtó mögött tartotta a férjét, egészen addig, amíg az nem teljesítette írásból a napi penzumot.
Petőfire, aki idén 200 éve született, sokféle okból emlékezünk.
Az első természetesen az, hogy remek költő. Emellett azonban érdekes karakter is. Személye így vagy úgy a mai magyar írók fantáziáját is izgatja. Érdekes módon a lánglelkű költő imázsa és a titokzatosan felszívódott szélhámos figurája után most a gyermek Petőfin van a sor.
Hamarosan megjelenik egy mesekönyv Petőfi Sándorka és a kutyakölyök címmel Petri Lukács Ádám tollából, amelyben Petőfi Sándorka mindig ott terem, ahová a szabadság, a szerelem szólítják, vagy épp a főhős barátok hívják. A csontváz óra című mesekönyv pedig az ifjú Petrovics Sándor elfeledett kalandjait mutatja majd be a gyerekeknek.
A szabadság szerelmeseinek, Fábián Janka romantikus történelmi regényének már a címe is telitalálat. Hősei a forradalmat megelőző reformkor mozgalmas évtizedében élik át a szerelmet, a barátságot, az ellenségeskedést.
Mindennél nagyobb érzelmi vihart kavar azonban a történelem vihara, az 1848-as esztendő, amikor a szereplők élete gyökerestől felfordul. Kitör a forradalom, Fábián Janka pedig Balatonfüred mellett Bécsbe és Pozsonyba is elviszi az olvasót.