Rabbi akart lenni, Dosztojevszkij beszélte le róla
A most 72 éves, világutazó író, Paul Auster volt matróz, diszpécser, óraadó egyetemi oktató, krimiszerző.
72 éve, 1947. február 3-án, az akkor még zsidó családok lakta Newarkban (New Yersey Állam) (Philip Roth is itt látta meg a napvilágot) született Paul Benjamin Auster amerikai író, költő, műfordító és forgatókönyvíró.
A ház, amelyben Paul Auster lakik. Fotó: Dustin Aksland
Auster középosztálybeli lengyel zsidó emigráns családban nőtt fel. Tizenkét évesen kezdett verseket és elbeszéléseket írni. Csak gondolatban tett egy nagy kanyart a pályaválasztást illetően: 13 esztendősen a Bár micva ünnepségén (a fiúk férfivá avatási szertartása a zsidó vallásban) elábrándozott rajta, hogy esetleg rabbi lesz.
A fiatal Paul Auster. Fotó: Dustin Aksland.
Azt, hogy mégsem lépett vallási pályára, Dosztojevszkij intézte el a leendő író leendő rajongóinak: miután Auster elolvasta a Bűn és bűnhődést, kerek-perec úgy döntött, márpedig ő író lesz.
Amerikában a humán érdeklődés egyáltalán nem jelent holmi ványadt bölcsészlétet, amikor az alkotó csak ül az asztalnál sorvatag izmokkal, ám annál nagyobb önérzettel. Paul Auster három sportágban is jeleskedett: baseballozott, kosarazott és futballozott, de olyan jól, hogy eredményeit az osztálytársai is megirigyelték.
Második, jelenlegi feleségével, Siri Hustvedt íróval. Fotó: Xavier Torres
Auster nemzedékének meghatározó élménye a vietnámi háború, amely ellen a későbbi író ugyancsak tüntetett. Egyszer le is tartóztatták. Európai utazásait követően, amikor francia lírikusok nyomán Párizsban, majd Olaszországban, Spanyolországban és James Joyce hatására Dublinban járt, visszatért az Egyesült Államokba. 1970-ig anglisztikát és összehasonlító irodalomtudományt tanult a Columbia Egyetemen. 1970 augusztusában matróznak állt egy óriás teherhajón a Mexikói-öbölben.
1971 és 1974 között ismét Párizsban járt. Ott találkozott Samuel Beckettel, aki nagy hatással volt rá. Párizsban fordító, angoltanár és a The New York Times telefon-ügyeletese volt.
A 21. Század Kiadónál jelenik meg magyarul az életmű-sorozat
1974-től a Columbia Egyetemen adott órákat. Mellékállásban francia szerzők – többek között Stéphane Mallarmé és Joseph Joubert – műveit fordította angolra. 1975-ben ösztöndíjat kapott az Ingram-Merrill-Alapítványtól. Több egyfelvonásos darabot írt, és Paul Benjamin álnéven kiadott egy detektívregényt.
Édesapja halála után a rászálló örökség tette lehetővé, hogy az írásnak szentelje magát. 1982-ben a Princetoni Egyetemen kezdett tanítani.
Legújabb regényéből, a 4321-ből olvas fel németországi turnéján.
Auster befutott szerzőként sem költözött puccos helyre: a New York-i Brooklynban él családjával. Sokat utazik, író-olvasó találkozókon vesz részt hazájában és Európában.
Magyarra lefordított regényei:
New York trilógia (1987)
Üvegváros (1985)
Kísértetek (1986)
A bezárt szoba (1986)
A végső dolgok országában (1987)
Holdpalota (1989)
A véletlen zenéje (1990)
Auggie Wren karácsonya (Nagyvilág 1998/11-12.)
Leviatan (1992)
Mr. Vertigo (1994)
Timbuktu (1999)
Az illúziók könyve (2002)
Az orákulum éjszakája (2003)
Brooklyni balgaságok (2005)
Utazások a Szkriptóriumban (2006)
Láthatatlan (2009)
4321 (2017)
A végső dolgok országában című regényéből készült film részlete