Ősi ritmusélmény a mai életben – Kapcsolatunk a versekkel
Úgy tűnik, manapság ritkábban olvasunk verseket, viszont jó jel, hogy a legújabb költő nemzedék alkotásai mégis megtalálják az utat a fiatalokhoz – nemcsak verseskötet formájában, hanem az interneten is.
Bárkiből lehet költő
Úgy tűnik, manapság ritkábban olvasunk verseket, viszont jó jel, hogy a legújabb költő nemzedék alkotásai mégis megtalálják az utat a fiatalokhoz – nemcsak verseskötet formájában, hanem az interneten is.. Sőt, a versírás ma már nem csupán a profik kiváltsága. Bárki írhat költeményeket, és akad olyan online oldal, amely visszajelzést is küld a beküldött mű értékéről.
Ugyanakkor vannak kedvencek: Parti Nagy Lajos vagy Varró Dániel humoros költészetének rengeteg emberre nagy hatása van.
Közkedvelt „műfaj” a slam poetry
A vers mai nagy népszerűsítője a slam poetry. Budapesten minden hónapban rendeznek ilyen esteket, és a nevezési lista általában már az első napon betelik. A slam poetry alapjáraton színpadi műfaj. Lényege, hogy a versenyzőnek három perc alatt ritmusba és rímekbe szedve kell tolmácsolnia gondolatait a nézők felé. A produkciót a helyszínen, a közönség soraiból kiválasztott zsűri pontozza. Egyre több slam poetry klub alakul vidéken is, sőt, a Trafóban tavaly megrendezték az első országos slam bajnokságot, amely iránt szintén nagy volt az érdeklődés.
Igény van az élő költészetre
Ismert slammer például Závada Péter, aki az Akkezdet Phiai (AKPH) nevű hiphop duóval tett szert népszerűségre. Az ő példája jól mutatja, hogy igény van az élő költészetre. Király Levente, a Magvető Kiadó szerkesztője, egyben költő, iskolai előadásain tapasztalta, hogy a gyerekek valósággal ledöbbennek attól, hogy egy élő költő áll előttük. Utána azonban kifejezetten érdekli őket a téma.
Miért fontosak tehát a versek minden korban és korosztályban?
Mi mindent kaphatunk tőlük? Egy rövid listában összegyűjtöttünk pár érvet.
1. A világ: ritmus
Az univerzum, a természet és az ember ritmusban él. Az évszakok, az éjszakák és nappalok ritmikus váltakozása, a születés és elmúlás körforgása örök.
2. Magzat korunkban tapasztaljuk meg először
A magzat az anyaméh ritmusával ismerkedik meg elsőként. Az anyai szívverés és légzés ütemét érzékeli. Az anyai nyelv lüktetése is ritmushordozó, egy olyan megnyugtató harmónia, ami egész életünkben elkísér.
3. A jó vers és a világegyetem ritmusa
A külső hatások ezeket tovább erősítik. Ilyen a vers, amelyben a világegyetem ősi ritmusa lüktet. Ez a költészet forrása, a vers ebből merít. Felszabadultan játszik a szavakkal, hangzással, képekkel. A versnek mágikus ereje van, amivel képes hatni, mert valami nagyon ősit mozdít meg bennünk.
4. Fejleszti az érzelmi intelligenciát
A vers hozzájárul a pozitív személyiségjegyek megalapozásához. Segíti az érzelmi, erkölcsi és értelmi fejlődést, fejleszti a kommunikációs képességeket az irodalom esztétikai-művészi hatásaival. A verselés mint komplex élmény az egészséges lelki fejlődés fontos eleme. Az irodalmi alkotások képesek formálni az érzelmeket, elmélyíteni őket és újakat kialakítani. Ez az érzelmi intelligencia fejlesztésének az alapja, a derű forrása.
5. Örömet szerez
A vers örömforrás - derű, esztétika, társas élmény, nyelv, gondolat -, amely nagy belső energiákat mozgósíthat. Az értékes irodalmi alkotások biztosítják az érdeklődés fenntartását a természeti és társadalmi környezet, az emberek és önmagunk iránt.
+1. Érleli a személyiséget
A versek segítik az olvasó, a színház- és múzeumlátogató, kulturális értékeket élvező, értékelő ember éretté válását. A versek által kapcsolódunk a minket körülvevő világhoz, általuk az életről szóló tudást is szerezhetünk.
(Forrás: Index; Családinet.hu)