A pozitív gondolkodás papnője - 93 éves lenne Louise L. Hay
A rajongók lelkesen bújják könyveit, és terjesztik: „Gondolkodj pozitívan!” A szkeptikusok megmosolyogják, esetleg bosszankodnak rajta, mondván, az élet nem ilyen egyszerű. Egy biztos: Louise L. Hay neve kevesek számára ismeretlen. Ő az optimizmus világszerte híres papnője, akinek könyveit számos nyelven, köztük magyarul is kiadták.
Az egyik legjobb gyógyító a természet.
Gyermekkori bántalmazás, erőszak, nem kívánt terhesség, megcsalatás
Louise Hay élete korántsem indult valami fényesen. Helen Vera Lunney néven született 1926. október 8-án Los Angelesben. Nyilvánosan először 2008-ban mesélte el saját történetét a The New York Timesnak. Szegény sorsú, elvált anyja újra férjhez ment Louise erőszakos mostohaapjához, aki őt és édesanyját egyaránt bántalmazta. Hay-t állítása szerint 5 éves korában megerőszakolta egy szomszédjuk. Tizenöt évesen otthagyta a középiskolát, terhes lett, majd a 16. születésnapján örökbe adta az újszülöttet. Ezután Chicagóba költözött, ahol rosszul fizetett munkákat vállalt. 1950-ben New Yorkba ment, és fotómodellként karrierbe kezdett. Sikeres volt a szakmában, több ismert divattervezővel dolgozott együtt. 1954-ben hozzáment Andrew Hay-hez, egy angol üzletemberhez. Összeomlott, amikor 42 éves korában, 14 év házasság után a férfi egy másik nőért elhagyta. (Érdekes módon a szakirodalom óvatosan fogalmaz. Végig hangsúlyozza: mindez Hay állítása szerint történt így.)
Édesanyjával
A testi-lelki gyógymód számára a pozitív gondolkodás lett
Nem kell pszichológusnak lenni hozzá, hogy a következő fordulatot megértsük. Hay elég tapasztalt volt, hogy tudja, a múlton nem változtathat, de az életén és a vele történtekről való gondolkodáson igen. Mindennek fényében korántsem véletlenül, éppen a mélyponton botlott bele a New York-i 48. utcában lévő Vallásos Tudomány Első Egyházába. Mint mondja, tőlük tanulta meg, micsoda átalakító ereje lehet a gondolkodásnak. Tanulmányozta az Új Gondolkodás Mozgalom szerzőit, akik azt állították, a pozitív gondolkodás megváltoztathatja az ember anyagi helyzetét. Szintén lelkesen szippantotta magába a Vallásos Tudomány alapítójának állítását, miszerint a pozitív gondolatok még a testi betegségeket is meggyógyíthatják.
80 éves korában is ügyelt a tökéletes megjelenésre.
Nem cáfolt rá a tanaira: élete második felében gazdag és híres asszonyként élt
E tanoknak köszönhetően, vagy saját erejéből, esetleg mindkettő jóvoltából Hay élete második részét gazdag és egészséges asszonyként élte le. Könyvei világszerte népszerűek lettek (2011-ben jelentették be, hogy az Éld az életed! című munkája elérte a 40 millió példányos eladást), idős korában is élénk és tevékeny volt. Három éve, 90 évesen, álmában érte a halál.
De addig még sok mindent tett. A 70-es évek elején maga is a Vallásos Tudomány gyakorlójává vált, állításokat gondolt ki és tanított embereknek, amelyekkel azok szerinte kikúrálhatták magukat a betegségükből. Workshopjai egyre népszerűbbé váltak, ő pedig a transzcendentális meditációt is megismerte egy Amerikában élő, saját alapítású egyetemén működő indiai jóginál. Hay olyan önsegítő könyvek szerzője, mint a Meditációk és pozitív megerősítések minden napra, Az erő benned van!, a Válaszd az életet! vagy az Élet szeret téged.
A híres televíziós személyiség, Oprah Winfrey show-jában
AIDS-betegeket segítő csoportjaival vívta ki az igazi tiszteletet
1985-ben Hay AIDS-eseket és a családjukat segítő csoportokat kezdett vezetni. A betegek száma a nappalijában eleinte összegyűlő néhány emberből hamarosan több száz főre duzzadt a kaliforniai West Hollywood nagycsarnokában. Ez már olyan híres televíziós személyiségek figyelmét is felkeltette, mint Oprah Winfrey és Phil Donauhe, akik történetesen ugyanazon a héten hívták meg Hay-t a show-műsorukba. A tévés szereplések után az Éld az életed! című könyv azonnal felkerült a The New York Times bestseller-listájára.
Mára több mint 50 millió példányt adtak el belőle több mint 30 nyelven, sőt, a mű alapján film is készült. Az Éld az életed!-et az 50 klasszikus önsegítő könyv között tartják számon.
AIDS-eseket segítő csoportjairól lett igazán híres.
Jegyzet:
Az Új Gondolat (New Thought) Mozgalom az Egyesült Államokban a 19. században kialakult vallásos életfilozófia. Követői laza csoportosulást alkotnak, részben szervezettek, részben pedig függetlenek egymástól. Az Új Gondolat Mozgalom nézetei az optimizmus, a vonzás törvénye, a gyógyítás, az életenergia, a teremtő képzelet fogalmai köré csoportosulnak. Istenképzetükben csak egy Isten létezik, az Univerzális Elme vagy Végtelen Intelligencia, mely a teremtő értelem. Ez az értelem egy elv, mely mindenhol és mindenben jelen van.