Kazalnyi romantika és hegyekben álló krimik – Nora Roberts, alias J. D. Robb 69 éves
Több mint 200 regényt írt, közülük nem egyet meg is filmesítettek. Bár a romantikus írók nagyasszonyaként tartják számon, J. D. Robb néven közreadott krimijei szintén szép siket aratnak. Nora Roberts ma, október 10-én tölti be 69. életévét.
Több mint 200 regény: romantika, krimi, bestsellerek, rangos díjak
A romantikához is érteni kell
Vannak, akik imádják a könnyed romantikus regényeket; akadnak, akiket a műfaj hidegen hagy; mások pedig undorító giccsnek titulálják ezeket a könyveket, amelyeket ki kellene irtani a világból. Holott a jól felépített érzelmes történet ugyanúgy alapvető írói készségeket követel, mint a komoly irodalom. Nagy mélységek persze nincsenek benne, de a sztorinak fordulatosnak, izgalmasnak kell lennie. Meg kell tudnia mozgatnia a közönség érzelmeit, sőt, a legjobbak nagy fantáziáról és alkotói leleményről tesznek tanúbizonyságot.
Rajongói imádattal csüggenek rajta.
Csalhatatlan mérőeszköz a The New York Times bestseller-lista
Amerikában mindenféle irodalomnak van egy csalhatatlan mérőeszköze: a The New York Times bestseller-listája. Ide csakis azok a könyvek kerülnek fel, amelyeknek az eladott példányszáma jócskán meghaladja a szokásosat, azaz igen-igen sikeresek. Igaz, a tengeren túli országban nem is dúl oly mértékű kultúrsznobizmus, mint például nálunk. A Man Booker-díjas szerzőzsenik és a romantikustörténet-írók jól megférnek egymás mellett ugyanazon a papírlapon.
Vagány állatbarát, aki imádja labradorjait.
Fejest ugrott a jogi titkárnői állásból az irodalomba
Nora Roberts, eredeti nevén Eleanor Marie Robertson az utóbbiak közé tartozik. Ha könnyed szórakozásra vágysz, és rabul ejtenek a szerelmi históriák, akkor ő a te embered. Eddig több mint 200 regényt írt, és még lehet tőle várni egy s mást. Pályája tulajdonképpen egy hóviharral kezdődött, mintha a tomboló szél megelőlegezte volna berobbanását az irodalomba. A hóförgeteg 1979 februárjában dúlt akkori lakóhelyén, Keedysville-ben. Mivel Roberst nem tudott kimozdulni otthonából, hasznosan akarta tölteni az időt, ezért elkezdett történeteket írni. Akkortájt jogi titkárnőként dolgozott, és Ronald Aufem-Brinke felesége volt, akitől két gyermeke született.
Csalódás kizárva - hamisítatlan kispolgári környezet és ízlésvilág
Sok olvasás, irodalombarát család, könyvespolc-építő férj
Az írás kezdeteihez persze hozzájárult, hogy Roberts egész addigi életében rengeteget olvasott, és a családja sem idegenkedett az irodalomtól. Márpedig írni csak az tud, aki sokat olvas. Második férjével, Bruce Wilderrel akkor ismerkedett meg, amikor megbízta őt egy könyvespolc elkészítésével. 1985-ben házasodtak össze, és három gyermekük lett. Robertsnek négy bátyja van, ezért jól ismeri a férfiakat, így valósághűen tudja ábrázolni jellemüket, gondolkodásukat. Eleinte azonban, mint annyi híres írónak, neki is bele kellett kóstolnia a kudarcba. Szárnypróbálgatásait a romantika akkori legnagyobb kiadójának, a Harlequinnek küldte el. Ám az visszautasította, így került az újonnan megalapított Silhouette kiadóhoz. Ők akkor olyan írásokból tartották fenn magukat, amelyeket a Harlequin visszautasított.
Férjével, Bruce Wilderrel közéleti szerelők is.
Az ő hazájában elismerik a romantikus írói sikert
Összesen tizenkilencszer nyerte el a RITA-díjat, amely a romantikus regények legrangosabb elismerése. 2007-ben a Time magazin az év 100 legbefolyásosabb embere közé választotta, amiért „vizsgálja, boncolja, kutatja, magyarázza és dicsőíti az emberi érzelmeket”. Nora Roberts volt az első szerző, aki bekerült a Amerikai Romantikus Írók szervezeténél a Hírességek Csarnokába. Az 1991-es első legnépszerűbb éve óta könyvei több mint kétszáz hetet töltöttek a The New York Times bestseller listájának első helyén. Munkáit több mint ötszázmillió példányban nyomtatták ki, és több mint harminchét országban jelentették meg.
"Valahányszor a "múzsáról" hallok beszélni egy írót, legszívesebben pofonvágnám.
Ez egy foglalkozás. Dolgozz." - Nora Roberts