Hősök, akikbe könnyen beleszeretünk – Izgalmas kalandjaik, vonzó személyiségük miatt várjuk a soroza
Ha egy-egy sorozathőst a szívünkbe zártunk, alig várjuk kalandjai folytatását. Azonosulunk vele, és úgy érezzük, az ő személyiségén keresztül átélhetünk olyan eseményeket, érzelmeket, amilyenekre a hétköznapokban nincs lehetőségünk. És akad olyan hős, aki a furcsasága, különcsége révén ejti rabul az olvasót. Ilyenkor megnyugszunk: úgy is lehet a világban érvényesülni, jót cselekedni, bizalmat kelteni, ha az ember más, mint a többiek.
Philip Marlowe egyik alakítója a filmvásznon a legendás Humprey Bogart volt.
1. Bogyó és Babóca
A csigafiú és a katicalány történetei már-már örökzöldnek számítanak a legkisebbek között. A könyvek címéből pontosan következtetni lehet az éppen átélt kalandokra: rollereznek, óvodába mennek, karácsonyt ünnepelnek, jelmezbálba készülnek, építenek, kertészkednek, sportolnak. A legyőzhetetlen páros rajongói így megtanulják, mi mindent lehet csinálni az életben, és hogyan fogadják az esetleges buktatókat. Az építész végzettségű szerző, Bartos Erika által illusztrált könyvek zárt vonalú rajzait a kisgyerekek különösen kedvelik.
A mese a Távol-Keleten is hódít: különdíjat nyert egy kínai animációs fesztiválon.
2. Harry Potter
Ugyan melyik fiatal ne gondolt volna rá, hogy milyen jó lenne varázslónak lenni?
J. K. Rowling Harry Pottere ennek az ősi vágynak a beteljesítője. Az elhanyagolt árváról kiderül, hogy csodás képességekkel bír, ami szintén azt sugallja: bárkiből lehet különleges ember, azaz gyakran a legutolsókból lesznek a legelsők.
Emellett a varázslóiskola a jó és a rossz szenvedélyes összecsapásának a tere, ahol Harry természetesen a jó erők zászlóvivője. A fiatalok, de a felnőttek közül szintén sokan valósággal falják a kalandjait, és addig nem nyugszanak, amíg az utolsó könyvnek is a végére nem érnek.
Harry Potter csodálatos képességekkel bír, és a jó oldalán harcol.
3. Hercule Poirot és Miss Marple
Ők a különc magándetektív és a kotnyeles vénkisasszony. Az Agatha Christie-krimikben hol az egyikük, hol a másikuk nyomoz, így mindenki eldöntheti, melyikükkel szimpatizál, vagy válaszolhat magában a kérdésre: ő melyiket fogadná fel, hogy fényt derítsen a gyilkosságra. Poirot kissé magasan hordja az orrát, irtó büszke az intellektuális képességeire, ugyanakkor érzékenyen reagál arra, ha belga helyett franciának vélik. Miss Marple szerénynek mutatja magát, olyan öreg hölgynek, aki beleolvad a tapétába, de valójában nagyon is figyel. Maga az író az évek során megutálta saját hősét, Poirot-t, mondván, kibírhatatlan pacák, mégsem semmisítette meg. Tiszteletben tartotta olvasói rajongását a fura alakért.
Poirot különc, és időnként kibírhatatlan. (David Suchet alakításában)
4. Lena
Lena Elena Ferrante főhőse a Nápolyi regények című sorozatban. (A négy könyv: Briliáns barátnőm, Az új név története, Aki megszökik és aki marad, Az elvesztett gyerek története. Az utolsó rész a napokban jelent meg magyarul.) Hiába nem tudunk szinte semmit a szerzőről, keresetlen stílusával, egyszerű nyelvezetével, ugyanakkor azzal, hogy összetett lelki folyamatok ábrázolására képes, meghódítja a szíveket. Lena egyes szám első személyben meséli el történetét. Ő az, aki barátnőjével ellentétben kiszakad a nyomortelepről, egyetemre megy, és íróvá válik. Szorongását, botladozásait úgy követjük nyomon, mintha mi lennénk a helyében. Most, a negyedik rész olvasása előtt különösen izgatottak vagyunk: vajon hogy végződik Lena önkeresése?
A Briliáns barátnőm című regényből tévédráma is készült.
5. Karl Ove Knausgård
Szeretjük az igaz történeteket. A norvég író hatkötetes, Harcom című regényfolyama teljes mértékben az, sőt, különleges vállalkozás. A szerző nemhogy önéletrajzot írt, hanem ezt a saját nevén tette. Családja, barátai, ismerősei szintén az igazi nevükön szerepelnek a könyvekben. Knausgård totálisan lecsupaszítja magát, mintha azt mondaná: nesztek, itt az életem, így értem férfivá és felnőtté, gyarlóvá, gyengévé. De hát valamennyien azok vagyunk. Az egyes kötetek nem kronológiai sorrendet követnek, hanem tematikusan vannak kialakítva. A Halál az apa elvesztéséről, a Szerelem a nőkkel való kapcsolatról, a Játék a gyermekkorról, az Élet az első önálló lépésekről szól. Ráadásul a regényeken belül sem az időrend érvényesül, hanem az emlékezés ide-oda csapongó jellege. Érzékenyen, mégis követhetően. Már alig várjuk az utolsó két részt.
A végén "visszatérek az eredeti koncepcióhoz, és arról írok, ami a legjobban fáj."
+1. Gordon Zsigmond
Elsőként a Budapest noir című krimiben találkozhattunk vele, amelyet Kondor Vilmos jegyez. Aztán jött a többi Gordon-könyv, illetve a Budapest-sorozat. Gordon újságíró, de állandóan bűntények és bűnözők nyomába ered. Igazi nyomozó munkát végez. Afféle ballonkabátos, puhakalapos, szűkszavú figura, aki egyik cigarettáról a másikra gyújt. Akár meg is verhetik, fenyegethetik, ő semmilyen akadálytól nem riad vissza. Mert az igazságot még a saját életénél is jobban szereti. Kinek ne jutna az eszébe róla Philip Marlowe, Raymond Chandler magándetektív hőse? Igaz, míg az utóbbi magányos farkas, aki rendre kiköt egy-egy szép nő ágyában, Gordonnak ott van Krisztina, a barátnője. Akárhogy is, a nők ilyen férfira vágynak: legyen macsó, de gyöngéd. A férfiak pedig hozzá akarnak hasonlítani: bátorság és nők – jóféle kombó egy hímnemű szemében. Érdekes hozadéka a Philip Marlowe-kultusznak a Fekete szemű szőke című regény, aminek megírására John Banville Man Booker-díjas szerzőt kérte fel a Raymond Chandler Hagyaték. Az új Marlowe-könyv igazi stílusbravúr lett.
Kolovratnik Krisztián a Gárdos Éva rendezésében készült Budapest noir forgatásán