Hogyan NE ajándékozz könyvet?
Vaskos közhely, hogy a könyv a legjobb ajándék. Ráadásul nem feltétlenül igaz. Ne próbálj tehát bármilyen, szerinted kihagyhatatlan művet rátukmálni olyasvalakire, aki két oldalt sem olvas el jószántából.
Kütyü helyett könyv – biztosan jó ötlet?
Különösen igaz ez a köztünk élő fiatalra, aki egész évben a telefonján lóg, az internetet, a közösségi oldalakat böngészi. Meg akarod szerettetni vele a könyvolvasást? Azon az estén, amikor ő a régóta áhított legmodernebb kütyüre számít, te hiába biztatod, hogy vesse rá magát a frissen megjelent sikerregényre. Nemes törekvésedhez ajánlatos más alkalmat választani. Például amikor kettesben maradtok, saját tapasztalatod alapján zavartalanul mesélhetsz neki a könyvolvasás öröméről és előnyéről.
Legyél tekintettel az illető életformájára!
Az, aki a konyhai hűtőt arra használja, hogy ott tárolja a körömlakk-kollekcióját, bármilyen gyönyörű kivitelű legyen a híres sorozat hivatalos szakácskönyve, értéktelen papírhalmot fog látni benne. A házimunkától ódzkodó embertársaink biztosan nem a te ajándékod hatására ragadnak majd fakanalat és portörlő rongyot – maximum legszívesebben a fejedhez vágnák az ominózus főzőcske-, illetve rendrakós könyvet.
A szakember az ünnepen nem szakemberkedik.
Kerüld az „orvosnak orvosi könyvet”, „fizikusnak fizikáról szóló munkát” megoldást. A különböző szakmák képviselői tisztában vannak a hivatásukhoz szükséges információkkal, azaz nem egy tudományos népszerűsítő kiadványból fogják megtudni, mit csináljanak a műtőben vagy a laboratóriumban. Sőt, szabadidejükben valószínűleg kikapcsolódásra vágynak, talán éppen egy jó krimivel a kezükben.
A saját ízlés csapdája
„Nekem tetszik, biztosan neki is tetszeni fog.” Téves következtetés. Ha te jónak találsz egy könyvet, korántsem biztos, hogy a másik nem futna ki tőle a világból. A fenti okoskodás nem jó ajándékozó képességről, hanem egocentrizmusról és figyelmetlenségről árulkodik.
„Hidd el, hiszen ebben a könyvben megírták!”
Hasonló baklövés, ha a te világképedet tükröző, de a rokonodéval, barátodéval ellentétes tartalmú könyvet ajándékozol. Ez úgy hat, mintha az illető álláspontját nem tisztelve a magadét akarnád lenyomni a torkán. Jót akartál, de kicsinyke akciódról a másik azt fogja gondolni, hogy nagy ívben teszel a fejére.
Kinek a pap, kinek a papné
Ugyancsak ilyen helyzetbe keveredsz, ha valakinek az érdeklődési körétől vagy lelkialkatától homlokegyenest eltérő könyvet ajándékozol. A habkönnyű romantikát kedvelőnek szívfacsaró családi drámát, a tudományos munkák rajongójának ezoterikus művet, az érzékeny lelkűnek véres thrillert. Hidd el, akkor szerzel örömet, ha mindenki a hozzá illő könyvet kapja tőled.
Rados Virág cikke