„Engem az olvasás élménye érdekel”
Berta Péter, alias Zama, a kultúrblogger könyvajánlói egyre népszerűbbek
Akad, aki az ő könyvajánlói hatására kezdett el rendszeresen olvasni vagy talált rá kedvenc írójára. Berta Péter, becenevén Zama, az egyre szélesebb körben ismert kultúrblogger öt éve publikálja az interneten könnyed, ugyanakkor tartalmas könyvajánlóit.
Nálunk a sajtóban sajnos nem alakult ki az a színvonalas könyvajánló kultúra, amely ahhoz kellene, hogy az érdeklődő nagyközönség tájékozódhasson, mit érdemes elolvasni. Te viszont az interneten, a blogodon és a Facebook-oldaladon megvalósítottad ezt. Hogy kezdődött?
Minden elolvasott könyv után eszembe jutott, a baráti körömből kinek ajánlanám, és miért. Arra gondoltam: miért ne ajánlhatnám ezeket a könyveket még több embernek? És mivel az írás vágya is mindig megvolt bennem, párosítottam a kettőt. Így kezdtem el könyvajánlókat írni még 2009-ben.
Miért fontos számodra, hogy nyilvánosan is megoszd az olvasmányélményeidet?
Úgy gondolom, a könyvek néma tanítók. Minden elolvasott könyvben találhatunk valamit, ami segítheti az életünkben való boldogulást. Egy másik történetet, amely talán illeszkedik a saját történetünkhöz. Válaszokat kaphatunk a kérdéseinkre, kiléphetünk a monoton hétköznapokból. Ezért is igyekszem népszerűsíteni az olvasást a magam módján.
Könyvajánló munkád hiánypótlónak számít. Mennyire tudatos részedről a törekvés, hogy a szakmának szóló, irodalmi szakzsargonban megírt elemzések helyett közérthetően írj az általad ajánlott könyvekről?
Sokan írták nekem, hogy éppen azért szeretik az ajánlóimat, mert egyszerűek és könnyedek. Ez talán annak is köszönhető, hogy engem főleg az olvasás okozta élmény, a történet hatása érdekel, nem pedig az, hogy az író milyen módon oldotta meg a feladatot. Arra ott vannak a kritikusok, akik majd a kivitelezést és az irodalmi szempontokat figyelembe véve megírják, amit szerintük kell. Én pedig azt írom meg, milyen érzéseket adott a könyv.
Gondolom, egyre szaporodnak a visszajelzések, hiszen én magam is többször kaptam olyan olvasói leveleket, amelyek küldői elárulták, tőled szereztek tudomást a könyveimről, és kaptak kedvet az elolvasásukhoz. Milyen visszhangja van a könyvajánlóidnak, ami elér hozzád?
Szerencsére eddig többségében az volt jellemző, hogy ha valaki az én ajánlóm után olvasott el valamit, akkor hozzám hasonlóan vélekedett róla. Öröm megtudni, hogy egy könyv, egy szerző általam lett kedvence valakinek.
Van olyan visszajelzés, amely különösen kedves számodra?
Talán az volt a legkedvesebb, amikor valaki az írásaim hatására kezdett el olvasni, könyveket falni.
Volt olyan eset, hogy egy olvasó valamelyik ajánlód kapcsán vitába szállt veled?
Természetesen előfordult. De nem vitatkoztunk, mert azt gondolom, ahány ember, annyi vélemény, élmény és szempont van, amelynek alapján értékelhetők a könyvek. El kell fogadni, tiszteletben kell tartani, hogy nem lehet mindenkinek ugyanaz a véleménye.
Hány könyvet olvasol el hetente?
Ez változó. De a heti egy fixnek mondható.
Milyen szempontok alapján választod ki az olvasmányaidat?
Az érdeklődési körömnek megfelelően vagy egy-egy másik ajánló alapján. Ha például sokat gondolkodom valamin, akkor pszichológiai, ezoterikus könyvet keresek. Ha csak ki akarok kapcsolni, nevetni szeretnék, akkor valamilyen szórakoztató irodalmi mű után nézek. Ha kicsit el akarok tűnni, akkor komolyabb, tartalmas olvasmányt veszek a kezembe. De előfordul, hogy a könyvborító kelti fel a figyelmemet.
Melyik az a könyv, amit szerinted mindenkinek el kellene olvasnia, és miért?
Talán Carlos Ruiz Zafóntól A szél árnyéka. A regény hangulata magával ragadó, képes megszerettetni az emberrel az olvasást, a könyveket.
Milyen típusú szerzők, illetve művek szerinted azok, amelyekről a sajtó hallgat, pedig fontosak, és sokat adhatnának az embereknek?
Nagyon sok tehetséges magyar szerzőnk van, akik kevesebb figyelmet kapnak, mert háttérbe szorulnak az éppen aktuális trendek miatt. Ez az, ami zavaró. Sokszor olyan könyveket akarnak eladni, amelyeknél számtalan magyar szerzőnk százszor különlegesebbet, eredetibbet alkot.
Mennyire helyezed őket előtérbe?
A blogomon, a Facebook-oldalamon egyaránt igyekszem megismertetni őket másokkal. Megmutatni, hogy vannak a sajtóban dicsérteken kívül, a reklámozottakon, sikerlistásokon túl is remek könyvek, szerzők.
Csabai Márk íróval közösen elindítottátok a jelenvagyok.hu magazint, amely még nem publikáló szerzőknek ad lehetőséget a bemutatkozásra. Miért tartasz fontosnak egy ilyen orgánumot?
Márkkal a lehetőségünkhöz mérten szeretnénk megadni a kezdő lökést a nálunk jelentkező szerzőknek. Ez lehet tanácsadás, vélemény vagy akár felület, hogy megmutathassák magukat. Sokaknak az ilyen apróságok adnak energiát ahhoz, hogy lendületbe jöjjenek, és elinduljanak az önmegvalósítás útján.
Névjegy
Név: Berta Péter
Becenév: Zama
Életkor: 28
Kedvenc szerző: Benyák Zoltán
Kedvenc könyvek: Carlos Ruiz Zafón: A szél árnyéka, Charles Bukowski: Posta
Hobbik: széles az érdeklődési köre, sok minden foglalkoztatja. Szeret fotózni, nagyokat sétálni, kerékpározni. Kis gondolatokat írogatni.
Keresd Berta Péter, alias Zama írásait a zama.hu-n, a jelenvagyok.hu magazinban, a magazin Facebook-oldalán, illetve a Zama's blog Facebook-oldalon!
Zama kedvenc könyvei közül kapható: