Egy lelkes édesapa gyermekkönyvei
Amikor először láttam-hallottam, Othellót énekelte egy koncerten. Az életét elhibázó, halálára készülő férfi minden keserve ott zokogott abban az áriában.
Nógrádi Gergely mintha állandóan azon igyekezne, el ne hibázza valahogy az életét. Volt már operaénekes, társasági lapok szerkesztője, kommunikációs igazgató a legnagyobb hazai ételszállító cégnél, a legjobban fizetett magyar „néger” (celebeknek írt a celebekről az ő nevükön), Vujity Tvrtko és Albert Györgyi munkatársa a könyvírásban. Most saját ifjúsági könyvek szerzője, és kántorként dolgozik.
Szerep, szerep és szerep. Nyughatatlan? Sikerorientált? Egyik szó sem fedi a valóságot. Az önmagával való elégedetlenség hajtja előre. „Szeretek útközben lenni, de megérkezni nem” – mosolyog. Ha eljut a csúcsra, rögtön úgy érzi, megérett a váltásra. Amikor például operaénekesként járta a világot, sikert sikerre halmozva, egy este Tokióban a szállodaszobájában megcsördült a telefon. Anita volt az, a felesége: beteg a gyerek, harminckilenc fokos láza van. Gergő a haját tépte, hogy nincs otthon. Amikor hazaért, felbontott minden szerződést az Operával. „Szülőnek lenni a legkeményebb szolgálat” – mondja.
Következett a bulvárlapok időszaka – hamar főszerkesztő lett. Ettől kezdve azonban hiába keresett sok pénzt. Igaz, házat épített a családjának, erre jó volt a dolog, de Gergő ismét azt érezte, új kihívások várják. Ifjúsági könyveket kezdett írni, akárcsak édesapja, Nógrádi Gábor. Azzal fogott neki, hogy újramesélte a klasszikusokat mai nyelvezeten. Jókait, Mikszáthot, Gárdonyit. Ki is ütötte vele a biztosítékot a nagy magyar kultúravédőknél. De ő tudta, a mostani gyerekek nem olvassák el az Egri csillagokat, inkább play-stationöznek. Nógrádi Gergely munkáit azonban a kezükbe veszik. „Én a gyerekeket szeretem, és csak utánuk a könyveket” – így a szerző. Ma már kötelező olvasmányok az átiratai, és az iskolák az ő életéből rendeznek tanulmányi versenyeket.
Vau! című könyvének folytatása a Nyau! A kis afrikai lány históriája, aki úgy kerül egy magyar családhoz, hogy a szüleit megölték, szimbolikus történet a zsidóságról. „A támadások a könyvátirataimért visszapofoztak a gyökereimhez” – mondja Gergő, aki az írás mellett most mint kántor zsinagógában énekel. És kántorkoncerteken lép fel – az újpesti zsinagógában, a Zsidó Nyári Fesztiválon és külföldön is.
Eddigi életében Gergő két év után mindenhol úgy érezte, dobbantania kell. Ez most fel sem merül benne. „Boldog vagyok – mondja. – Az a hivatásom, hogy a közösség imádságát közvetítsem a Teremtőnek. Lehet ennél magasztosabb feladata egy embernek?”
Gergő nemrég tért haza a Potsdami Egyetemről, ahol kántori doktortanulmányokat folytatott. Jelenleg az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem (OR-ZSE) doktorandusza, emellett a legnagyobb kántorkoncertek fellépő művésze. Nyáron itthon és külföldön találkozhatunk vele a pódiumon, többek között a Dohány utcai zsinagóga nagy kántorkoncertjén, a Zsidó Nyári Fesztiválon.
Gergő boldog. De hát miért is ne volna az? Családi élete harmonikus, és egyre-másra aratja a szakmai sikereket. Idén három gyerekkönyv és egy felnőtteknek szóló regény jelenik meg tőle. Sőt, a közeljövőben színpadi szerzőként szintén debütál: édesapja, Nógrádi Gábor, a hírneves ifjúságiregény-író bemutatás előtt álló gyerekkomédiájához ő írta a dalszövegeket és zenét. És ahogy hangsúlyozta: online könyvesboltunk, a Mai Könyv webáruház lelkes híve és támogatója. Ahogy olyasvalakihez illik, akit a szakmában csak Könyvembernek neveznek.
Rados Virág