Az örök gyermek, aki hitt a varázslatban - 103 éves lenne a híres brit meseíró, Roald Dahl
Szörnyű bűneset! Egy asszony agyonüti a férjét a konyhában a fagyasztott borjúlábbal. A kiszálló rendőrségnek beadja, hogy szegény urát ismeretlen tettesek támadták meg. A gyilkos fegyvert a nyomozók nem találják, csak annyit tudnak, valamiféle súlyos tárgy lehetett. Amikor elköszönnek, az asszony nekik ajándékozza a hűtőből a borjúlábat: fogyasszák egészséggel.
A történet a Meghökkentő mesék egyik epizódja. Ki ne emlékezne a régi tévésorozatra, amelyben egymást követték a bizarrnál bizarrabb sztorik? Szerzőjük, Roald Dahl tegnap lett volna 103 éves.
Egeret csempészett a boltba
„Apánk arra tanított minket, hogy higgyünk a varázslatban” - emlékezik az író egyik lánya, Lucy. Maga Dahl, egy norvég házaspár Walesben született gyermeke mindig is a varázslat bűvöletében élt. A középiskolában titokban szerzett egy motorkerékpárt, és vadul robogott vele keresztül-kasul a városon, felismerhetetlenül rejtőzve a széldzsekiben, sisakban és védőszemüvegben. A tanárok dühöngtek, mert nem kaphatták el, hiszen az „álruhában” felismerhetetlen volt. Dahl később így mesélt az esetről: „Soha senkinek nem mondtam el, még a legjobb barátomnak sem. Már abban a zsenge korban megtanultam, hogy nincsenek titkok, hacsak nem őrzöd meg őket.”
Fantáziájával korábban sem volt baj. Nyolcévesen négy iskolatársával együtt egy döglött egeret csempészett a helyi édességbolt egyik edényébe. A szigorú igazgató mindegyiküket megvesszőzte.
Roald Dahl 1976-ban.
Fotó: Tony Evans
Csokoládéimádat mindörökké
Dahl talán azért is eszelte ki a csínyt, mert boldogtalan volt a bentlakásos egyházi iskola rideg légkörében. Anyja az ominózus egérhistória és vesszőzés után azonban kivette onnan.
A középiskolában töltött évei alatt a Cadbury csokoládégyár időnként elküldte új termékeit tesztelésre a diákoknak. Ez az élmény adta Dahlnak az ötletet a 35 évvel később megírt, Charlie és a csokigyár című meseregényhez. Az író felnőtt korában is imádta a csokoládét, sőt, otthonában egy műanyag dobozt tartott tele Mars, Kit-Kat és Smarties csokikkal, amelyekkel étkezés után megkínálta vendégeit.
A második világháborúban vadászpilótaként szolgált. Repülőgépe Egyiptom felett lezuhant, Dahlnak betört a koponyája, eltört az orra, és napokra megvakult. Ez a trauma barátja és életrajzírója szerint később új kreativitáshullámot idézett nála elő. Ugyanakkor Dahl maradandó testi sérüléseket szerzett.
Háborús sérülései miatt, a speciálisan neki kialakított "alkotószékben"
A jóképű kém, aki flörtölt
Dahl kém is volt. A Brit Biztonsági Koordinációnak (BSC), az MI5-hoz és az MI6-hoz kapcsolódó brit hírszerző szolgálatnak dolgozott. A jó kiállású, 192 cm magas és merész Dahl-ról tudták, hogy remekül flörtöl, és, legalábbis a fáma szerint az volt a feladata, hogy befolyásos amerikai nőket csábítson el és vegyen rá, hogy beszéljenek részvételükről brit háborús ügyekben. Dahl és a pályatárs Ian Fleming barátsága, aki szintén a BSC ügynöke volt, vezetett a későbbi spekulációkhoz, miszerint Dahl figurája ihlette Fleming regényeinek nőfaló kémjét, James Bondot. Annyi azonban biztos, hogy Dahl később forgatókönyveket írt a Bond-könyvekhez.
Fiatal- és öregkori szerelmek
1953-ban Dahl feleségül vette a későbbi Oscar-díjas amerikai színésznőt, Patricia Nealt, korának híres szépségét. A pár a festői Gipsy Cottage-be (magyarul kb. cigányház), Angliába költözött. Öt gyermekük született. Dahl itt írta leghíresebb könyveit. Kora reggeltől ebédig dolgozott egy kifejezetten neki átalakított karosszékben, csillapítandó a háborús sérülés miatti fájdalmakat. Íróasztalán különböző emléktárgyak sorakoztak, köztük saját csípőszilánkja és egy ezüst csokoládécsomagoló gömb.
64 évesen, 1982-ben elhagyta Nealt, mert szerelmes lett későbbi második feleségébe, Felicity "Liccy" Croslandbe, akit egy év múlva vett el. Crosland az íróhoz költözött a Gipsy Cottage-be, ahol Dahl haláláig, 1990-ig éltek.
Első feleségével, Patricia Neal színésznővel, aki korának híres szépsége volt
Patriciaval és gyermekeikkel, Oliviával, Tessával és Teóval
Második feleségével, Felicity "Liccy" Croslannel, akit 65 évesen vett el.
Az infantilis vén csont
Roald Dahlt az emberek egyfajta hamelni patkányfogónak tartották, aki meséivel megbabonázza a gyerekeket. Ő maga büszke volt rá, hogy amint nekifog az írásnak, tíz percen belül képes a világot egy gyerek szemén keresztül látni. Öregkorában gyakran úgy jellemezte magát, mint „infantilis vén csontot”. Tehetsége nyilvánvalóan gyermeki lelkületében gyökerezett. Ez a magyarázat arra, miért ejti máig rabul a gyerekeket Roald Dahl gazdag, eredeti, mesés világa.
Nem sokkal a halála előtt, 1990-ben