„A regény a szórakoztatás valódi formája” - vallja a ma 65 éves Lee Child
Melyik krimirajongó ne ismerné Jack Reachert, a magányos hőst, az egykori katonai rendőrt, aki keresztül-kasul vándorol Amerikán? Akinek minden poggyásza egy összecsukható fogkefe? És aki mindig készen áll arra, hogy a gyengék és kiszolgáltatottak pártjára álljon, és megvédje őket. Jack Reacher kalandjait mindig siker koronázza, mi pedig jóleső megnyugvással tehetjük le a könyvet: ha máshol nem is, Lee Child világában győz a jó, és minden rendbe jön.
Ki ne ismerné Jack Reachert, a magányos hőst?
Az írással önmagát akarja szórakoztatni
Lee Child ugyanakkor az a típusú író, akinek a magánéletében nem történik semmi eget rengető. Mondása, miszerint a regény a szórakoztatás valódi formája, azt sugallja, ő elsősorban önmagát kívánja szórakoztatni, amikor egy-egy kaland kiötlésekor hátat fordít a szürke hétköznapoknak. Ennek természetesen mi, olvasók is nagy hasznát látjuk.
„Ha eljön az ideje, megölöm Reachert. Nem gond” - mondja az író.
Klasszikus brit középosztálybeli nevelést kapott
Ünnepelt írónk, úgy tűnik, maga a megtestesült brit úriember. James D. Grant néven, köztisztviselő apa gyermekeként Coventryben született, ahonnan a család az utódok magasabb színvonalú taníttatása érdekében, James négyéves korában Birminghambe költözött. James itt kapott klasszikus brit nevelést a King Edward's Schoolban, akárcsak öccse, Andew Grant, akiből egyébként szintén író lett.
Vasárnap szívesen ellátogat a Metropolitan Múzeumba.
Több mint 40 ezer órányi tévés anyagot csinált
Húszéves korában, 1974-ben James a Sheffield-i jogi Egyetemre járt. Ekkor kezdett komolyan megmutatkozni a művészet iránti vonzódása. Egyetemistaként munkahelyül egy színházat választott, ahol különböző háttérmunkákat végzett. Aztán persze már esze ágában sem volt jogi pályára lépni, így diploma után egy kereskedelmi televíziónál helyezkedett el.
A Granada Televisionnél, Manchesterben látott munkához, mint gyártásvezető. Több tévésorozat elkészítésében vett részt - a csatornán leadott munkáinak hossza meghaladja a 40 000 órát. A Granadánál maradt egészen 1995-ig. Az utolsó két évben már a szakszervezetben is pozíciót töltött be.
A Reachert filmen alakító Tom Cruise és Lee Child
Kirúgták, mire ő felcsapott írónak
Ki tudja, mi lett volna, ha a céget nem szervezik át, és Grantet nem bocsátják el. Kár is töprengeni rajta, mert így történt, és ő ekkor határozta el, hogy regényeket fog írni, mondván, a regény (tehát nem a televízió!) „a szórakoztatás valódi formája”. Első regénye, a Killing Floor 1997-ben jelent meg (magyarra Elvarázsolt dollárok címmel fordították le). Grant megnyerte vele az Anthony Awardot és a Barry Award „Legjobb első regény” díját. A következő év nyarán az Egyesült Államokba költözött. Jelenleg is ott él, New York Államban New York-i feleségével, Jane-nel.
„Ha a feleségemnek viszonya lenne, azt mondanám: Sok szerencsét, ha jobbat találtál.”
Normális polgári élet
Az író még hobbijaként az ártalmatlan olvasást, zenehallgatást, továbbá a Yankees, az Aston Villa vagy a Marseilles focimeccseinek nézését nevezi meg. Persze mást is tesz ő – 2005-ben megkapta a The Bob Kellogg „jó polgár” díjat az internet írásközösségért való kiemelkedő munkájáért. Az ellenség című regényéért Nero Awarddal tüntették ki (a díj a „rejtély”-műfajban alkotott kiváló műért jár), és övé lett a brit Cartier Diamond Dagger díj is, amit a legjobb krimiírónak ítélnek oda. A Jack Reacher-regények egyébként 100 milliós példányban kelnek el.
Nagy hobbija az olvasás.
Írói álneve egy autóreklámból származik
Az autókért is rajong, fiatal kora óta szenvedélyes sofőr. Egyszer a felesége, Jane szüleihez utaztak. „Az utolsó vonattal mentünk a Grand Central pályaudvarról. Egy ismeretlen férfi, aki mellett ültem, beszédbe elegyedett velem. A Renault akkoriban „Le Car”-ként forgalmazta a Renault 5-öt az Egyesült Államokban, hogy a párizsias kifejezés révén a reklám elegáns legyen. Utastársam, meghallva angol akcentusomat, kijelentette, hogy van egy európai autója, egy „Lee Car”. Családos vicc volt – Jane-nel való beszélgetéseinkben ezek után minden a Lee előtagot kapta. Amikor a lányunk, Ruth született, Lee Babynek hívtuk, idősebb korában pedig ő lett Lee Child."
Írói álnevét egy autóhirdetés ihlette.
Jack Reachert egy angol rögbijátékosról mintázta
Hősének figuráját, aki 190 cm magas, egy rögbijátékosról formálta, aki hatalmas termetéről, brutális fizikai erejéről volt ismert. Child az angol rögbisztárra, Lawrence Dallaglióra gondolt írás közben, aki óriási volt, és csúnya. Anglia rögbi-kapitányát, Martin Johnsont nagy Reacher-rajongóként később idegesítette is, hogy az író nem róla mintázta a karaktert.
A 190 cm magas, csúnya Reachert egy rögbijátékosról mintázta.