A krimikirálynő, aki a rosszfiúkat szerette 129 éve,1890. szeptember 15-én született Agatha Christie
Könyvei a maguk műfajában örökzöldek. Megannyi logikai rejtvény, némi pszichológiával megspékelve. A recept ugyanaz: végy egy gyilkosságot, egy társaságot, amelyben mindenkinek van indítéka, majd dobj közéjük egy agyafúrt nyomozót, aki felgombolyítja a szálakat.
Ám minden Agatha Christie-krimi, ahogy minden rejtvény, különbözik a többitől. És aki szereti a rejtvényeket, együtt nyomozhat Mr. Poirot-val vagy Miss Marple-vel.
Egyik közismert portréja
Megutálta saját teremtményét
Christie könyvei az előkelő harmadik helyet foglalják el azon alkotások között, amelyekből a legtöbbet adtak el a világon. Regényeit csak Shakespeare és a Biblia előzi meg. Az írói indulás azonban korántsem volt felhőtlen: első művét hat kiadó utasította vissza. Akadt azonban egy ravasz szakember, aki tudta, kincsre lelt az út porában. Mint a többi elsőkönyves szerzőknek, Christie-nek is 25 fontot fizetett a kéziratért. A későbbi krimikirálynő e téren nem bizonyult olyan leleményesnek, mint hőse, az agyafúrt Poirot. Naivan belement, hogy a kiadó szintén 25-25 fontért lekösse a következő öt könyvét, és lelkesen aláírta a szerződést.
Hercule Poirot alakja akkor született meg, amikor Agatha az első világháború alatt egy gyógyszer-laboratóriumban dolgozott. Itt ötlött fel benne, mi lenne, ha írna egy bűnügyi regényt, amelyben mérgezéses gyilkosság történik, ám egy nyomozó leleplezi a tettest.
Poriot, a háború elől Angliába menekült, nyugalmazott belga detektív nő „kollégája”, a velejéig angol vénkisasszony, Miss Marple csak később lépett be az életműbe. Őt Christie a saját nagyanyjáról és annak régi barátnőiről formázta. Poirot-t az író később megutálta – naplójában elviselhetetlennek, később „egocentrikus, dilis alaknak nevezte.” Mégsem semmisítette meg, mert tisztelte a közönséget. Önmagát hivatásos szórakoztatónak tartotta, aki nem okozhat csalódást az olvasóknak. Márpedig az olvasók szerették Poirot-t. A kedves öreg hölgyet, Miss Marple-t Christie is végig szerette.
Kislány és fiatalasszony korában
Kétszer is a rosszfiúk közül választott férjet
Christie 1926-ban indult el a világsiker útján az Ackroyd-gyilkosság című regényével. 45 év múlva, 1971-ben megkapta a Dame Commander of the British Empire, azaz a brit birodalom lovagja cím női megfelelőjét. 1926-ban azonban nagyon rossz dolog is történt vele. Férje, akit mint a királyi légierő pilótáját ismert meg 1912-ben egy táncesten, bejelentette, hogy beleszeretett egy másik nőbe, és el akar válni. Agathának aznap éjjel nyoma veszett. Tizenegy napig kutattak utána, végül egy Yorkshire-i panzióban bukkantak rá. A dologra semmilyen magyarázatot nem adott. Az orvosok amnéziát állapítottak meg nála, a közvélemény szerint idegösszeomlást kapott, esetleg hűtlen férjét akarta bosszantani.
Második házasságával cseberből vederbe csöppent. 40 éves volt, amikor megismerte a fiatal régészt, akivel mint a felesége együtt utazott a kutatási helyszínekre. Ezek később különböző könyvekhez is háttérként szolgáltak. A házastársi boldogság ugyancsak a férj hűtlensége miatt nem tartott sokáig. A félrelépések felett Christie szemet hunyt, és haláláig kitartott a férje mellett. Ki tudja azonban, mi zajlott a lelkében.
Balra: Agatha Christie emlékműve Londonban
Jobbra: Két évvel a halála előtt, 83 évesen