A felnőtté válás regénye - 150 éve született Pesten a Bambi írója, Felix Salten
Híres mese, bejárta az egész világot könyvként és film formájában egyaránt. Bambi, az őz történetét születése pillanatától a saját család alapításáig követhetjük nyomon. Az utat, amelyet megtesz, gyámoltalan gidaként kezdi, aki ki van téve az erdőben rejlő veszedelmeknek, különösen a vadászok fenyegető jelenlétének. Ugyanakkor lelki társakra lel a többi állatban, megismeri a játék örömét, a barátságot, az élet szépségét. Végül elnyeri a természettől agancskoronáját, rátalál a szerelem, és apja, az erdő Nagyhercege örökébe lépve az erdő fiatal ura lesz.
Pestről Bécsbe
A Bambi világhírt hozott szerzőjének, az osztrák Felix Saltennek, aki ma lenne 150 éves. Az író Siegmund Salzmann néven született 1869-ben az Osztrák-Magyar Monarchiában. Nem is akárhol, hanem Pesten. Ortodox zsidó családból származott, az egyik nagyapja rabbi volt. A gyermek háromhetes korában a család átköltözött Bécsbe, mert ott teljes jogú polgárként élhettek. Salten irodalmi körökben az 1902-ben Émile Zola halálára írt nekrológjáról vált ismertté. Ezután csakhamar főállású kritikusként rendszeresen jelentkezett a bécsi sajtóban művészeti és színházi bírálatokkal.
Ezer dollárért adta el a megfilmesítés jogát
Bár 1900-tól szinte minden évben publikált rövid elbeszéléseket, novellákat, esszéket, gyűjteményeket, sőt, már 1925-ben a bécsi P. E. N. klub elnöke lett, igazán híressé Bambi című regénye tette. 1923-ban írta, a világhír azonban váratott magára. A könyvet 1928-ban fordították le angolra, e fordítást ajánlotta a nagy író, Thomas Mann Walt Disney figyelmébe. A filmgyáros először nem kapott két kézzel a mese után, így Salten a megfilmesítési jogokat Sidney Frank rendezőnek adta el. Hogy mennyiért? Ha elnézzük a Bambi máig tartó diadalmenetét, az összeg nevetségesnek tűnik: ezer dollár. Frank a jogokat tovább adta a Walt Disney Stúdiónak. A film 1942-ben került a mozikba, és óriási kasszasikert hozott.
Híres íróból menekülő üldözött
Felix Salten más állatregényeket is megjelentetett, amelyeknek a már ismert őz a fő- vagy mellékszereplője, sőt, egyéb műfajokban szintén alkotott. Női álnéven még erotikus regényt is írt. Ottile Metz színésznővel kötött házasságot; két gyermekük született, Paul és Anna-Katherina. A család életét a harmincas években veszélyessé tette a nácizmus előretörése. Salten könyveit, lévén szerzőjük zsidó, 1936-ban betiltották. Felix Salten saját teremtményéhez, az őzbakhoz hasonlóan üldözötté vált. 1938-ban családjával együtt a svájci Zürichbe menekült, ahol 1945-ig, 76 évesen bekövetkező haláláig élt.
A felnőtté válás regénye
A Bambi túlélte őt, és máig sorra hódítja a szíveket. Meséje gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt élvezetes, izgalmas olvasmány a fordulataival, a benne megírt gazdag érzelemvilággal, magvas tanulságaival. Ha az állatszereplőket emberekkel helyettesítenénk, hamar kiderülne, hogy minden játékosságával együtt milyen komoly fejlődésregény ez, amely híven rajzolja meg, miképpen teljesedik ki a főhős nemes jelleme. A Bambi a felnőtté válás regénye.
R. V.