Hiánypótló utazási kézikönyv sok praktikus tanáccsal kezdőknek és profiknak
Rajtunk múlik, hogy a tervezett álomüdülésből vágyaink beteljesülése vagy utazási rémálom lesz-e – sugallja Molnár Péter világutazó hiánypótló kézikönyve, a 99+1 hiba, amit ne kövess el az utazásod alatt című munka. A szerző hetven országban járt, saját alapítású RoadMovie Podcastjában hatvan utazóval beszélgetett, így biztosak lehetünk benne, hogy hasznos tanácsokat kapunk.
A leggyakoribb utazási hibák és elkerülésük
Első blikkre nem is gondolnánk, milyen csapdák fenyegetik a naiv utazót. Molnár Péter sok helyütt saját tapasztalatával illusztrálja, hogyan csúszott el egy banánhéjon – például szobafoglaláskor. Szállásközvetítő oldal? Uccu neki, ez a legkényelmesebb megoldás. Igen ám, de rögtön más színben tűnik fel az effajta kényelem, ha kiderül, a szálláshely gazdájától való közvetlen foglalással negyven százalékot spórolunk.
Hogyan spóroljunk utazás közben?
Régen csak az utazási irodákban vásárolhattunk repülőjegyet – azóta megjelentek az online repjegykeresők. Ezeket okosan használva a lehető legkedvezőbben válthatjuk meg légi utazásunk árát, az adásvételt az idénynek és a célállomásnak megfelelően időzítve.
Sokak számára nem természetes, hogy alaposan utánanézzenek a beutazási feltételeknek. A szerző a saját bőrén tanulta meg ennek jelentőségét. Nagyvonalúan átsiklott a tájékoztató apró betűs részén, aminek az lett az ára, hogy egy fontos dokumentum híján a magyarországi repülőtérről integethetett a nélküle felszálló gépnek.
Utazási biztonság és egészségmegőrzés
Szó esik a biztonsági és az egészségügyi kérdésekről, az erősen ajánlott és megfelelő mértékű utasbiztosításról, a magunkkal vitt alapvető gyógyszerekről, és sok minden másról. Még arról is, hogy egy (látszólag) ínycsiklandó svédasztal miként vezethet hasmenéshez, amit, könyörög a szerző, ne kezeljünk félre magyar módra pálinkával vagy szorulást okozó hasfogó tablettákkal.
Örök kérdés, mit vigyünk magunkkal az útra. Molnár Péter erősen javasolja a legfontosabb doksik kinyomtatott változatát (digitális kapcsolatunk sérülékeny lehet), a tartalék mobiltelefont (a másik felmondhatja a szolgálatot) vagy például az egyszerű csipeszt, amivel könnyen kiszedhetjük a szájpadlásunkba fúródott halszálkát, mint a szerző tette a Balaton partján, megúszva egy szájsebészeti beavatkozást.
A könyv külön erénye, hogy a rengeteg praktikus tanács mellett a környezetvédelemre, a lélektani szempontokra és más emberi tényezőkre is kitér. Érdemes megfontolni: sok repkedéssel a magas kibocsátás miatt nagy ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után. Egy közeli európai városba akár vonattal is elutazhatunk. Ami pedig a tevegelést, az elefánton lovaglást vagy a delfinekkel medencében csobbanást illeti, ezeket az állatokat siralmas körülmények között tartják, napi sok száz turista kapaszkodik beléjük, agyon vannak stresszelve. Ne zsákmányoljuk ki őket mi is.
Még a tengerparti szex sikamlós témája is szóba kerül. Senki sem beszél róla, lévén tabu, holott nem árt tudni: az efféle, hirtelen felindulásból elkövetett egymásnak eséskor komoly hámsérüléseket lehet szerezni a homokos, tehát igencsak csiszatoló közeg okán.
Élményszerzés: Hogyan hozzuk ki a legjobbat utazásunkból?
Mindenek felett pedig tartsuk észben, miért utazunk: a pihenésen túl élményeink által többek akarunk lenni, mint amikor elindultunk. Márpedig ha csak végigrohanunk a „kötelezőkön”, állandóan szelfizgetünk és posztolgatunk, pont a jelen pillanat varázsa foszlik szét, és mi üres lélekkel jövünk haza. Tegyük hát kicsit félre telefonunkat, hiszen otthon személyesen mesélhetjük el mindazt, ami velünk történt.
Meghoztuk a kedved ehhez az újféle utazási kézikönyvhöz? Ismét csak uccu neki, webshopunkban még kapható.