5 +1 ok, hogy miért olvassunk sorozatokat
A sorozatolvasás előnyeit gyűjtöttük össze egy rövid listában.
A sorozatolvasás előnyeit gyűjtöttük össze egy rövid listában.
1. A könnyed gyermeksorozatok megtanítanak olvasni
Némelyik szülő panaszkodik, hogy gyermekei komolytalan sorozatokat olvasnak (fantasyt, sci-fit, stb.), pedig ő azt szeretné, ha csemetéi a tartalmas, illetve a klasszikus könyvek iránt érdeklődnének. Valójában ezek a „komolytalannak” titulált sorozatok gyakorlottá teszik a gyermeket az olvasásban, aki így magabiztos könyvbaráttá válik.
2. Serkentik a fantáziát
Mi történik, ha sorozatot olvasunk? Beleszeretünk a karakterekbe, izgulunk a konfliktusokon. Azonosulunk a pozitív hőssel, sokszor annyira, hogy mi magunk leszünk ő – minden szenvedélyt és veszteséget átérzünk, ami kedvencünkkel kapcsolatos. Minél több könyvet elolvasunk a sorozatból, annál járatosabban leszünk a szerző stílusában. Ismerjük a kulcsmondatokat és eseményeket, amelyek az egyes szereplőkre jellemzőek. Tudjuk, miképpen zárja le a szerző a fejezetet. Így aztán otthonosan mozgunk egy teremtett világban, ami serkentőleg hat a fantáziánkra.
3. Gyorsabban fogunk olvasni, így több könyvhöz jutunk hozzá
Az imént jellemzett „tudás” segít eligazodni a sorozat világában. Amikor kezünkbe veszünk egy új könyvet, amelynek a szerzője még ismeretlen számunkra, eltelik némi idő, amíg bele tudjuk élni magunkat. (Umberto Eco ezt úgy mondja: a könyv beenged a világába.) Meg kell szoknunk a szerző szövegalkotását és szókincsét, nyelvezetének ritmusát, a cselekményt. A sorozatoknál az első könyvvel megszerezzük ezt a „tudást”. Utána már csak olvasunk – minél többet, annál gyorsabban. A szenvedélyes olvasók sokkal gyorsabban olvasnak másoknál, mert van gyakorlatuk.
4. Kialakul az automatikus szövegértés
Kylene Beers olvasáskutató a Mit tehet a tanár, ha a gyerek nem tud olvasni? című könyvében tárgyalja az automatizmus fontosságát. Az automatizmus akkor jelentkezik, ha valamit gyorsan meg tudunk csinálni anélkül, hogy sokat törnénk rajta a fejünket. A gyenge olvasók sok időt töltenek az olvasottak átgondolásával. Aztán szövegösszefüggés megértéséhez keresgélnek támpontokat, például háttérismereteket gyűjtenek a jelentés megfejtéséhez. Még az is előfordul, hogy definícióknak néznek utána, vagy megkérdezik egy társukat, mit jelent ez az egész.
5. A sorozatok segítenek a gördülékeny értelmezésben
Előfordul, hogy egyetemi hallgatóknak többször is találkozniuk kell egy szóval, mielőtt azt dekódolják, és a szövegösszefüggésben automatikusan megértik. A sorozatolvasás segítheti őket a gördülékenyebb megértésben. A szerzők hasonló szókincset használnak könyveikben. E szavak némelyike új lehet a hallgatóknak; mindazonáltal minél inkább látják őket összefüggésükben, annál ismerősebbek lesznek számukra.
+1. Tartós néma olvasás a sorozatoknak köszönhetően
Egy posztban, amelyet „A folyékony olvasás fejlesztése” címmel Az olvasó zseniről szóló blogjában Bruce Murray egyetemi professzor tett közzé, Murray a tartós néma olvasást jellemzi, különös tekintettel a sorozatolvasásra mint a folyékony olvasás indirekt megközelítésére. Az olvasástanárok tapasztalata szerint a sorozatok segítik a gyengén olvasókat, hogy hosszabb időn keresztül hatékonyan olvassanak némán.